سایر تجهیزات سالن پرورش قارچ صدفی

تجهیزات دیگری که در پرورش قارچ به کار می روند، در اینجا توضیح داده می‌شوند…

۱- تجهیزات مربوط به تولید بذر :
همان‌طور که تولید بذر فرآیند پیچیده ای است، دستگاه های مربوط به تولید بذر نیز پیچیدگی دارند. انواع ظروف، دستگاه اتو کلاو ، اتاق یو – وی (UV) و گرمخانه یا دستگاه انکوباتور ، از جمله تجهیزات واحدهای تولید بذر هستند. قیمت این دستگاه‌ها نسبتاً بالاست.


چند نمونه دستگاه اتوکلاو (autoclave) – برای مشاهده در اندازه واقعی کلیک کنید.

دستگاه اتوکلاو 3
دستگاه اتوکلاو 2
دستگاه اتوکلاو 1
دستگاه اتوکلاو 4

۲- سمپاش ها :
در واحد های پرورش قارچ، از اسپری ها و سمپاش های مخزنی، بادی و موتوری استفاده می‌شود. اسپری ها دارای اندازه های مختلف بوده ، می توان از آن‌ها برای الکل پاشی، اسپری کردن مایع سفید کننده و سمپاشی در سطح محدود استفاده کرد. سمپاش مخزنی از یک پاشنده و یک قطعه شیلنگ که سم را از درون ظرف به پاشنده می‌رساند، تشکیل شده است.کارایی این سمپاش ها بالاست. از سمپاش های بادی و موتوری نیز در سالن های پرورش قارچ استفاده می‌شود. سمپاش های موتوری به علت تولید دود، کارایی چندانی در سالن های پرورش قارچِ در حال تولید ندارند.

۳- لامپ حشره کش :
احتمالاً این لامپ ها را در بعضی از مراکز عرضه‌ی محصولات غذایی دیده‌اید (به ویژه در قنادی ها). این لامپ ها، حشرات پرنده را به طرف خود جذب می کنند و آن‌ها را می‌کشند. لامپ های حشره کش تا شعاع ۲ متری، اشعه‌ی فرا بنفش تولید می‌کنند. این لامپ ها بر اساس گفته‌ی تولیدکنندگان آن‌ها دارای سوء روی مواد غذایی نیستند. بعضی از تولیدکنندگان قارچ از این لامپ ها استفاده می‌کنند و بسیار راضی هستند.

 

لامپ حشره کش
( یک نمونه لامپ حشره کش )

۴- حشره گیرهای چسبی :
این حشره کش ها از نواری آغشته به مواد چسبنده تشکیل شده‌اند که حشرات بر اثر برخورد، به آن‌ها می چسبند و می‌میرند. از این حشره کش‌ها می‌توان به منظور برآورد فراوانی حشرات در سالن استفاده کرد.

۵- ماسک ها :
ماسک ها به دو دسته فیلتردار و بدون فیلتر تقسیم می‌شوند. ماسک‌های بدون فیلتر ، در داروخانه‌ها و مراکز عرضه محصولات بهداشتی یافت می‌شوند. ماسک های فیلتر دار نیز در مراکز عرضه‌ی تجهیزات کشاورزی به فروش می‌رسند. ماسک های فیلتر دارِ مورد استفاده در پرورش قارچ به دو گروه ماسک های اسفنجی و زغالی تقسیم می‌شوند. فیلتر ماسک های اسفنجی از ابر و زغالی از جنس زغال است. ماسک های معمولی برای افراد غیر حساس کفایت می‌کنند، ولی افراد حساس باید از ماسک های فیلتر دار استفاده کنند.

یک دیدگاه برای “سایر تجهیزات سالن پرورش قارچ صدفی”

  1. سلام .. لطفا تلفن تماس قرار دهید .. برای خرید دستگاه مه پاش و رطوبت ساز سوال داشتم.. از کجا دستگاه را تهیه کنم که قابل اعتماد باشد..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *