تجهیزات مربوط به رطوبت سالن پرورش قارچ

چنانچه دمای سالن پرورش قارچ به حدود ۳۵ – ۳۰ درجه‌ی سانتی گراد برسد، با تأمین رطوبت ۷۰ درصدی سالن، هنوز هم می توان قارچ هایی نسبتاً مطلوب تولید کرد. ولی اگر رطوبت به زیر ۵۰ درصد افت کند، دیگر راهی برای تولید قارچ (حتی قارچ با کیفیت کم) وجود ندارد. برای تأمین رطوبت سالن می توان از آب پاشی کف و دیوار های سالن استفاده کرد. همچنین می توان با پر کردن تعدادی کیسه‌ی پلاستیکی با آب و ایجاد چند سوراخ در زیر آن ها، همیشه کف سالن را خیس نگه داشت. اما تأمین و کنترل میزان رطوبت سالنِ پرورش قارچ به تجهیزاتی به شرح زیر نیاز دارد:

۱- رطوبت سازها :
رطوبت سازها تجهیزاتی هستند که آب را به صورت ذرات ریز در آورده و در فضای سالن رها می سازند. با کمک رطوبت سازها می‌توان حتی در دمای حدود ۳۰ تا ۳۵ درجه سانتی گراد نیز اقدام به پرورش قارچ کرد.

۲- دستگاه الکترولیز :
ظرف پلاستیکی بزرگی را بر می گزینیم.دو قطعه ورق آهن سفید را به اندازه‌ی ۲۰×۱۰ سانتی متر برش داده، انتهای فاز و نول یک رشته سیم برق را به هر کدام از آن‌ها وصل می کنیم (فاز به یکی و نول به دیگری). این صفحات را به صورت ایستاده و با حدود نیم متر فاصله از یکدیگر در داخل ظرف پلاستیکی قرار داده، ظرف را تا حدی از آب حدود ۱۰ – ۵ سانتی متر بالاتر از صفحات قرار بگیرد، پر می‌کنیم. دو سر دیگر سیم را به برق وصل کرده و به این ترتیب، دستگاه الکترولیز شروع به کار می‌کند. از طریق تبادلات یونی انجام شونده، آب، گرم و بخار تولید می‌شود. با این شیوه می توان رطوبت مورد نیاز اتاقی کوچک یا حتی متوسط را فراهم کرد. اِشکال این دستگاه در خطر زیاد آن، عدم امکان استفاده از آن در تابستان و مصرف زیاد برق است. بهتر است از این وسیله جز در مواقع اضطراری، استفاده نشود.

۳- بخار سازها :
در برخی از سالن های پرورش قارچ، به کمک مشعل، آب موجود در یک دیگ جوش را گرم می‌کنند و آب گرم را به وسیله‌ی لوله به سالن منتقل می سازند. آب گرم ضمن ایجاد بخار و کمک به تأمین رطوبت، تا حدودی نیز گرم شدن سالن را موجب می شود. این روش کارایی چندانی ندارد و در تابستان نیز قادر به استفاده از آن نخواهیم بود.
در بعضی دیگر از سالن های پرورش قارچ، هیتر هایی وجود دارند که آب را به جوش می آورند و بخار حاصل از آن را توسط فن به داخل سالن هدایت می کنند.

۴- سامانه های مه پاش :
امکان استفاده از دستگاه های مه پاش در زمستان محدود است.

۵- دستگاه کنترل رطوبت :
دستگاهی است که با روشن یا خاموش کردن رطوبت سازها یا تجهیزات دیگری که برای تولید رطوبت مورد استفاده قرار می‌گیرند، به‌طور خودکار میزان رطوبت سالن را در حد مشخص شده نگه می‌دارد. قیمت این دستگاه حدود ۶۰ هزار تومان است.

۶- رطوبت سنج :
رطوبت سنج همانند دماسنج، میزان رطوبت را به ما نشان می دهد. وجود رطوبت سنج برای سالن های پرورش قارچ ضروری است. بعضی از رطوبت سنج ها دستگاهی مرکب از دماسنج و رطوبت سنج هستند و گروهی از آن‌ها فقط رطوبت را می‌سنجند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *